Procedura recenzowania

PROCEDURA RECENZOWANIA

Procedura recenzowania uwzględnia zalecenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowane przez Zespół do Spraw Etyki w Nauce i opisane w „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce”, Warszawa, 2011r.

Zasady recenzowania

  1. Autor/autorzy zgłaszając tekst do publikacji, wyraża/wyrażają tym samym zgodę na poddanie manuskryptu procesowi recenzowania.
  2. Teksty poddawane są wstępnej ocenie wewnętrznej o charakterze formalnym i merytorycznym przez Redakcję czasopisma.
  3. Manuskrypty opiniowane są przez kompetentnych i rzetelnych ekspertów.
  4. Teksty recenzowane są poufnie i anonimowo z zastosowaniem „podwójnie ślepej recenzji”, tj. recenzenci nie wiedzą, kto jest autorem, autor nie wie, kto recenzuje jego wytwór.
  5. Recenzji tekstów dokonuje dwóch zewnętrznych (tj. niezatrudnionych w uczelni wydającej czasopismo) ekspertów minimum ze stopniem doktora habilitowanego lub doktora.
  6. Recenzenci powinni być zatrudnieni w innej placówce niż autor/autorzy manuskryptu i nie może istnieć konflikt interesów z autorem/autorami tekstu.
  7. Recenzentom nie wolno wykorzystywać wiedzy na temat manuskryptu przed jego publikacją.
  8. Autor (w przypadku wielu autorów należy wyznaczyć jednego autora do korespondencji) tekstu naukowego otrzymuje dwie recenzje do wglądu, tym samym jest informowany o wynikach recenzji.
  9. Autor poprawia tekst zgodnie z zaleceniami recenzentów.
  10. Poprawiony tekst jest publikowany.
  11. Korespondencję z autorem prowadzi Redakcja czasopisma.

Formularz recenzji